- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Bed Milling Machines
- ›
- Bed Milling Machines Tekwell
- ›
- Bed Milling Machines Tekwell Maximart MX-B5S
Bed Milling Machine Tekwell Maximart MX-B5S
Bed Milling Machine Tekwell Maximart MX-B5S was manufactured by the machine manufacturer Tekwell. Machine Tekwell Maximart MX-B5S was built in 2002 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2002 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Stock number | 14777 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1575 mm |
| Width of the working table | 425 mm |
| Power of the spindle drive | 5.5 kW |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1200 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 580 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 600 mm |
| Total power demand | 8.5 kW |
| Machine height | 2150 mm |
| Machine length | 2400 mm |
| Machine width | 1900 mm |
| Machine weight | 3.5 t |
Equipment | |
|---|---|
| Liquid cooling system | |
| Lighting | |
| Technical documentation | |


















































