- UniMachines
- ›
- CNC Lathes and Turning Centers
- ›
- CNC Lathes
- ›
- CNC Lathes SCHERER FEINBAU
- ›
- CNC Lathes SCHERER FEINBAU VDZ 80 DS
CNC Lathe SCHERER FEINBAU VDZ 80 DS
| Category | CNC Lathes and Turning Centers SCHERER FEINBAU › |
| Manufacturer | SCHERER FEINBAU › |
ARCHIVED AD
CNC Lathe SCHERER FEINBAU VDZ 80 DS was manufactured by the machine manufacturer SCHERER FEINBAU. Machine SCHERER FEINBAU VDZ 80 DS was built in 2008 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2008 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | Machine disassembled |
| Stock number | 5244 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum turning length (Z-axis) | 265 mm |
| Maximum travel length in the X-axis | 280 mm |
| Maximum rotary speed of the main spindle | 7000 1/min |
| Length of the lathe | 2700 mm |
| Width of the lathe | 1575 mm |
| Height of the lathe | 2300 mm |
| Weight of the lathe | 10 t |
Equipment | |
|---|---|
| Siemens Sinumerik 840 D | |













































