- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Milling Machines
- ›
- CNC Milling Machines DECKEL
- ›
- CNC Milling Machines DECKEL FP 42 NC
CNC Milling Machine DECKEL FP 42 NC
CNC Milling Machine DECKEL FP 42 NC was manufactured by the machine manufacturer DECKEL. Machine DECKEL FP 42 NC was built in 1987 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Hessen |
| Year of manufacture | 1987 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Stock number | 14891 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1300 mm |
| Width of the working table | 850 mm |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1170 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 500 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 370 mm |
| Total power demand | 4 kW |
| Machine height | 2100 mm |
| Machine length | 4100 mm |
| Machine width | 3800 mm |
| Machine weight | 4000 t |
Equipment | |
|---|---|
| Deckel Dialog 4 | |


















































