- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURON
- ›
- CNC Vertical Machining Centers HURON KX30
CNC Vertical Machining Center HURON KX30
CNC Vertical Machining Center HURON KX30 was manufactured by the machine manufacturer HURON. Machine HURON KX30 was built in 2005 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| Year of manufacture | 2005 |
| Warranty | Without warranty |
| Stock number | 5203 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 2000 mm |
| Width of the working table | 1100 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 2500 kg |
| Number of tools in the magazine | 20 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 18000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1800 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 1000 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 550 mm |
| Machine height | 3500 mm |
| Machine length | 5000 mm |
| Machine width | 2500 mm |
| Machine weight | 17 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |















































