- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAS
- ›
- CNC Vertical Machining Centers MAS MCV 1270 POWER
CNC Vertical Machining Center MAS MCV 1270 POWER
CNC Vertical Machining Center MAS MCV 1270 POWER was manufactured by the machine manufacturer MAS. Machine MAS MCV 1270 POWER was built in 2015 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2015 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 8175 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 8000 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 1270 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 610 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 720 mm |
| Machine weight | 11.8 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |














































