- UniMachines
- ›
- CNC Milling Machines and Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers
- ›
- CNC Vertical Machining Centers NICOLAS CORREA
- ›
- CNC Vertical Machining Centers NICOLAS CORREA RAPID 50
CNC Vertical Machining Center NICOLAS CORREA Rapid 50
| Category | CNC Milling Machines and Machining Centers NICOLAS CORREA › |
| Manufacturer | NICOLAS CORREA › |
ARCHIVED AD
CNC Vertical Machining Center NICOLAS CORREA Rapid 50 was manufactured by the machine manufacturer NICOLAS CORREA. Machine NICOLAS CORREA Rapid 50 was built in 2004 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Netherlands |
| Year of manufacture | 2004 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Stock number | V2021 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 5000 mm |
| Width of the working table | 2000 mm |
| Maximum table load (evenly distributed) | 15000 kg |
| Number of CNC controlled axles | 3 pcs |
| Number of tools in the magazine | 24 pcs |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 5000 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 3100 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 1200 mm |
| Machine height | 5900 mm |
| Machine length | 15000 mm |
| Machine width | 6200 mm |
| Machine weight | 65 t |
Equipment | |
|---|---|
| Heidenhain TNC 530 | |
| Technical documentation | |












































