- UniMachines
- ›
- Punching Machines for sheet metal
- ›
- Punching Machines
- ›
- Punching Machines TRUMPF
- ›
- Punching Machines TRUMPF TRUPUNCH 1000
Punching Machine TRUMPF TruPunch 1000
Punching Machine TRUMPF TruPunch 1000 was manufactured by the machine manufacturer TRUMPF. Machine TRUMPF TruPunch 1000 was built in 2007 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2007 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The seller organizes the transport at a surcharge |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum force (pressing) | 16.8 t |
| Maximum thickness of the sheet metal | 6.4 mm |
| Table length (X) | 2050 mm |
| Table width (Y) | 1280 mm |
| Machine height | 2155 mm |
| Machine length | 6150 mm |
| Machine width | 5825 mm |
| Machine weight | 8 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |


















































