Universal Lathe VDF E 3 H - 2000
Universal Lathe VDF E 3 H - 2000 was manufactured by the machine manufacturer VDF. Machine VDF E 3 H - 2000 was built in 1970 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| region | Nordrhein-Westfalen |
| Year of manufacture | 1970 |
| Warranty | Without warranty |
Technical parameters | |
|---|---|
| Maximum length of the turning | 2000 mm |
| Turning diameter over bed (max) | 600 mm |
| Turning diameter over cross slide (max) | 420 mm |
| Spindle bore | 84 mm |
| Minimum rotary speed of the spindle | 67 1/min |
| Maximum rotary speed of the spindle | 224 1/min |
| Total power demand | 7.5 kW |
| Length of the lathe | 4500 mm |
| Width of the lathe | 1200 mm |
| Height of the lathe | 1400 mm |
| Weight of the lathe | 2.7 t |
Equipment | |
|---|---|
| 3-jaw chuck | |
| Cooling system | |














































