- UniMachines
- ›
- Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines
- ›
- Universal Milling Machines KNUTH
- ›
- Universal Milling Machines KNUTH MF 1 V
Universal Milling Machine KNUTH MF 1 V
Universal Milling Machine KNUTH MF 1 V was manufactured by the machine manufacturer KNUTH. Machine KNUTH MF 1 V was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Germany |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Very good |
| Loading | The seller organizes the loading - included in the price of the machine |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the working table | 1250 mm |
| Width of the working table | 230 mm |
| Power of the spindle drive | 2.3 kW |
| Minimum rotary speed of the vertical spindle | 70 1/min |
| Maximum rotary speed of the vertical spindle | 4200 1/min |
| Travel length X-axis (mechanical feed) | 760 mm |
| Travel length Y-axis (mechanical feed) | 305 mm |
| Travel length Z-axis (mechanical feed) | 405 mm |
| Total power demand | 3762 kW |
| Travel length X-axis (hand feed) | 762 mm |
| Travel length Y-axis (hand feed) | 610 mm |
| Travel length Z-axis (hand feed) | 406 mm |
| Machine weight | 1 t |
Equipment | |
|---|---|
| Digital readouts | |
| Swivel head (2 axis) | |
| Quill feed | |
| Mechanical drive of the quill | |
| Vibroisolators | |
| Liquid cooling system | |
| Technical documentation | |
| CE Declaration | |











































