- UniMachines
- ›
- Electrical Discharge Machines
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines MITSUBISHI
- ›
- Wire Electrical Discharge Machines MITSUBISHI RA 90
Wire Electrical Discharge Machine MITSUBISHI RA 90
Wire Electrical Discharge Machine MITSUBISHI RA 90 was manufactured by the machine manufacturer MITSUBISHI. Machine MITSUBISHI RA 90 was built in 2000 year.
General data | |
|---|---|
| Location | Czech Republic |
| region | Jihomoravský kraj |
| Year of manufacture | 2000 |
| Warranty | Without warranty |
| Technical condition | Good |
| Loading | The buyer organizes the loading at his own cost |
| Payment | Before receipt |
| Transport | The buyer organizes the transport at his own cost |
| Status | A test can be performed |
| Stock number | 4686 |
Technical parameters | |
|---|---|
| Length of the table | 572 mm |
| Width of the table | 478 mm |
| Maximum travel length X-axis | 320 mm |
| Maximum travel length Y-axis | 250 mm |
| Maximum travel length Z-axis | 165 mm |
| Travel length U-axis (+ -) | 32 mm |
| Travel length V-axis (+ -) | 32 mm |
| Maximum workpieces length (X) | 860 mm |
| Maximum workpieces width (Y) | 760 mm |
| Maximum thickness of the wire | 160 mm |
| Maximum table load | 350 kg |
| Machine height | 2030 mm |
| Machine length | 2075 mm |
| Machine width | 1440 mm |
| Machine weight | 1.4 t |
Equipment | |
|---|---|
| no data | |












































